Jak to funguje?

Terapie červeným světlem je terapeutická technika, která využívá červené světlo nízké vlnové délky k léčbě kožních problémů nebo eliminaci vrásek a jizev.

Existuje mnoho různých typů terapie červeným světlem a může být použita i k léčbě závažnějších onemocnění, jako je lupénka a pomalu se hojící rány. I když je těžké uvěřit, že světlo na nás může mít takový vliv, lidské tělo je velmi citlivé na prostředí a to včetně osvětlení.

Jak funguje terapie červeným světlem?

Terapie červeným světlem využívá LED (světelné diody), které produkují světlo o vlnových délkách které podporují buněčný růst a jsou vhodné k léčbě řady onemocnění pokožky. Například červené světlo (RED) o vlnových délkách 620 - 700 nm a je účinné při léčbě známek stárnutí jako jsou vrásky, zvyšuje celkovou pružnost pokožky, urychluje hojení, pomáhá s hojením jizev a strií.

Blízké infračervené světlo (NIR) o vlnové délce 700 - 1000 nm pak pomáhá při regeneraci svalů, šlach a také je důležité pro zdraví našich mitochondrií - buněčných elektráren.

LED diody generují méně tepla než standardní žárovky. Díky nižší teplotě lze zařízení LED pro světelnou terapii pohodlně a pravidelně používat v blízkosti naší pokožky. Diody s červeným světlem produkují viditelné světlo, NIR diody potom infračervené vlnové délky, které jsou pouhým okem neviditelné.

 

 

Červené světlo působí jako podpora biochemických procesů v buňkách. To znamená že dokáže posílit mitochondrie, které slouží jako elektrárny pro buňky. V mitochondriích se vytváří veškerá buněčná energie.

Molekula, která energii v buňkách vytváří se nazývá ATP (adenosintrifosfát). Zvyšováním funkce mitochondrií pomocí této terapie může buňka vytvářet více ATP. Díky větší energii mohou buňky fungovat efektivněji a mohou mít lepší schopnost regenerace.

Proč si dopřát červené a infračervené světlo?

Terapie červeným světlem je prakticky způsob, jak doplnit tzv. světelný deficit způsobený nedostatkem denního světla. Z toho hlediska je vhodné červené a infračervené světlo zejména pro osoby, které se nemohou nebo nechtějí během dne dostatečně vystavovat slunečnímu záření, ať už z hlediska ochrany před UV zářením a souvisejícími obtížemi, či jednoduše kvůlu nedostatku času.

Červené a infračervené světlo přináší kromě vyrovnání světelného deficitu celou řadu nezanedbatelných pozitiv.

Za zmínku stojí například:

  • Zvýšení a zlepšení sportovního výkonu
  • Rychlejší regenerace
  • Srovnání hladiny produkce hormonů
  • Minimalizace probíhajících zánětů
  • Zvýšení produkce kolagenu
  • Vyrovnání cirkadiánního a spánkového rytmu
  • Zdraví pohybového aparátu
  • Zdraví očí
  • Pozitivní vliv na kognitivní funkce
  • Psychické zdraví
  • Dlouhověkost

Jak se používá terapie červeným světlem?

Terapie červeným světlem se používá primárně při řešení kožních a dermatologických obtíží, případně také při častých zánětech, problémech se zuby a dásněmi či například při zhoršené imunitě.

Zejména v situaci, kdy chcete vyzkoušet terapii červeným světlem z dermatologického hlediska, můžete jednoduše zamířit do kosmetického salónu, kde tuto službu nabízejí.

Setkat se s ní můžete také ve wellness či fitness centrech, kde slouží primárně k urychlení regenerace po namáhavém fyzickém výkonu.

Obsluha a používání tzv. infrapanelu je poměrně jednoduché a zvládne ho opravdu každý. Stačí panel zapnout a po dostatečnou dobu se z výrobcem doporučené vzdálenosti vystavit vyzařování červenému světlu.

Jelikož červené světlo produkuje pouze mírné teplo, není třeba se obávt popálení, většina výrobců však doporučuje použití ochranných brýlí.

Účinky a benefity terapie červeného záření:

Zlepšení stavu i vzhledu pokožky a pleti rozhodně není tím jediným benefitem, které může pravidelné vystavování se červenému světlu přinést. Těžit můžeme z blahodárných účinků na celé naše tělo i mysl.

Jedná se například o:

  • Zvýšení energie
  • Podporu regenerace svalů a pokožky
  • Zlepšení psychického stavu
  • Snížení systémové zánětlivosti
  • Harmonizace štítné žlázy

Jaké jsou nežádoucí účinky terapie červeným světlem?

Díky tomu, že se vystavujeme pouze izolovanému červenému světlu, se není třeba obávat žádných vedlejších účinků. Panely na červené světlo navíc neprodukují žádné škodlivé UV paprsky, a jsou tak mnohdy bezpečnější než nadměrné vystavování se slunečnímu záření.

Jaký je rozdíl mezi infrapanelem a infrasaunou?

Vzhledem k podobnému názvu často vzniká mylný dojem, že infrapanely fungují na stejném principu jako infrasauna. Je však mezi nimi zásadní rozdíl, který se odvíjí zejména od rozdílné vlnové délky.

Červené záření v infrasauně totiž proniká pouze do horný vrstvy kůže. Výsledkem je zahřátí těla a pocení, které přináší mnoho zdravotních benefitů.

Samotný infračervený panel teplo vytváří pouze v minimální míře - cílem tedy není zahřátí organismu, ale nasycení tělazáření, které proniká až do mitochondrií buněk.

Jak si udělat terapii červeným světlem doma?

Pokud nechcete za terapii červeným sbětlem docházet do wellness a fitness center či do kosmetických salónů, skvělou volbou jsou infračervené panely pro domácí použití. Ty jsou zpravidla velice verzatilní a lze je využívat ke světelné terapii celého těla. V případě že se rozhodnete pro větší model, lze panel pověsit na zeď či dveře pro pohodlnou obsluhu a užívání.

Jak provádět terapii červeným světlem?

Samotné používání panelu je opravdu jednoduché. Myslet musíme především na zvolený čas, který bychom měly přizpůsobit pokynům výrobce. Obecně platí, že ošetřovanou oblast osvětlujeme 3 až 30 minut. 

Přehánět by se to rovněž nemělo s frekvencí - použít panel můžeme jednou či dvakrát denně, případně obden či dle potřeby. Pro dosažení citelných a viditelných výsledků je však nutná konzistence a pravidelnost používání.

Hlídat dostupnost